/*----Това е проследяващият код на Universal Analytics за тази собственост./от Google/ Данчето----*/

  ТРАДИЦИЯ

 И

 НОВАТОРСТВО

Списък с книги за лятото

2018г

Списък с книги за лятото след 1 клас

  1. „Български народни приказки”-Светослав Минков, Ран Босилек,Ангел Каралийчев…
  2. „Приказки за Хитър Петър”
  3. „Приказки”- Андерсен, Шарл Перо, Братя Грим
  4. „Басни”- Езоп, Лафонтен, Стоян Михайловски

Допълнителна литература

„Пипи Дългото чорапче”- Астрид Линдгрен

„Небивалици”- Доналд Бисет

Списък с книги за лятото след 2 клас

  1. Мая Дългъчева -„Приказки от Оная гора“
  2. Кристине Ньостлингер –„ Конрад или детето от консервената кутия“
  3. Роалд Дал – “Матилда”
  4. Сава Попов – “Хитър Петър”
  5. Езоп – „Басни“
  6. Ерих Кестнер – “Романи за деца”
  7. Дора Габе – „За нас малките
  8. Ангел Каралийчев – “Приказки и разкази”
  9. Ран Босилек – „Патиланци“
  10. Валери Петров – „Пет приказки“

      Списък с книги за лятото след 3 клас

     1. „Ние , врабчетата”- Йордан Радичков

2. Басни – Лафонтен

3. Братята с лъвски сърца – Астрид Линдгрен

4. Български предания и легенди

   5. Книги по твой избор

Списък с книги за лятото след 4 клас

УЧЕБНО СЪДЪРЖАНИЕ ПО   ЛИТЕРАТУРА ЗА ПЕТИ КЛАС

2017- 2018 УЧЕБНА ГОДИНА

Изготвено е според новата учебна програма за пети клас.

І. Митологичен модел за света

1. Древногръцки мит за произхода на боговете (преразказан от Петър Кърджилов)

2. Библейски разказ за Началото на света (преразказан или откъс от „Битие”)

ІІ. Фолклорен модел за света  

1. „Господ и дяволът правят света“

2. „Тримата братя и златната ябълка“ - фолклорна приказка

3. „Златното момиче“ - фолклорна приказка

4. „Троица братя града градяха“ - народна песен

ІІІ. Различни разкази за човека и света  

1 „Хайдути“ (Хр. Ботев)    

2. „Легенда за рома“ (откъсът с легендата от приказката, преразказана от Михаил Георгиев)

3. „Главатарят, който искал да плени месечината“

4. „Котаракът Наставник, или Котаракът в чизми“ (Ш. Перо)

5. „Грозното патенце“ (Х. Кр. Андерсен)

6. Из „Похитителят на мълнии“ (Рик Риърдън): подбрани откъси от X глава

 

ЛИТЕРАТУРНИ ТВОРБИ, ВКЛЮЧЕНИ В УЧЕБНАТА ПРОГРАМА ЗА ПЕТИ, ШЕСТИ И СЕДМИ КЛАС

2018 – 2019 учебна година

ПЕТИ   КЛАС

Списъкът е по реда на изучаването им в пети клас по учебната програма.

І. Митологичен модел за света

1. Древногръцки мит за произхода на боговете (преразказан от Петър Кърджилов)

2. Библейски разказ за Началото на света (преразказан или откъс от „Битие”)

ІІ. Фолклорен модел за света  

1. „Господ и дяволът правят света“

2. „Тримата братя и златната ябълка“ ( фолклорна приказка )

3. „Златното момиче“ ( фолклорна приказка )

4. „Троица братя града градяха“ (народна песен )

ІІІ. Различни разкази за човека и света  

1. Хр. Ботев. „Хайдути“ ( стихотворение )        

2. „Легенда за рома“ (откъсът с легендата от приказката, преразказана от Михаил Георгиев)

3. „Главатарят, който искал да плени месечината“ ( турска народна приказка)

4. Ш. Перо. „Котаракът Наставник, или Котаракът в чизми“

5. Ханс Кристиан Андерсен. „Грозното патенце“

6. Рик Риърдън. „Похитителят на мълнии“ (роман). Десета глава.

ШЕСТИ   КЛАС

Списъкът е по реда на изучаването им в шести клас по учебната програма.

  1. Любен Каравелов. „Хубава си, моя горо“ (стихотворение)
  2. Иван Вазов. „ Отечество любезно, как хубаво си ти“ (стихотворение)
  3. Джералд Даръл. „ Моето семейство и други животни“ (роман)
  4. Елин Пелин. „Косачи“ (разказ)
  5. Веселин Ханчев. „Художник“ (стихотворение)
  6. Иван Вазов. „Под игото“ (роман). Главите „Представлението“ и „Радини вълнения“
  7. Марк Твен. „Принцът и просякът“ (роман)
  8. Христо Смирненски. „Братчетата на Гаврош“ (стихотворение)
  9. Йордан Йовков. „Серафим“ (разказ)
  10. Бранислав Нушич. „Автобиография“ (хумористичен роман)
  11. Антоан дьо Сент- Екзюпери. „Малкият принц“ (роман)

СЕДМИ КЛАС

Списъкът е по реда на изучаването им в седми клас по учебната програма.

  1. Добри Чинтулов. - „Стани, стани, юнак балкански“, „Вятър ечи, Балкан стене“. Стихотворения.
  2. Христо Ботев. - „На прощаване в 1868 г.“ Стихотворение.
  3. Иван Вазов. - „Немили – недраги“ . Повест.
  4. Иван Вазов. - „Една българка“ . Разказ.
  5. Иван Вазов. - „ Опълченците на Шипка“. Стихотворение ( ода ).
  6. Иван Вазов. - „Българският език“. Стихотворение ( ода ).
  7. Алеко Константинов. - „До Чикаго и назад“. Пътепис.
  8. Пенчо Славейков. „Неразделни“. Стихотворение ( балада ).
  9. Пейо Яворов. - „Заточеници“. Стихотворение ( елегия ).
  10. Елин Пелин. – „По жътва“. Разказ.
  11. Йордан Йовков. - „По жицата“. Разказ.

07.06.2018 г.                                                                     Изготвил:

Христина Петрова – Делибашева,

главен учител по български език и литература

 

Учебна програма по литература за 8.клас за новата 2018-2019 г.

Античност:
1.Митове за Прометей и Едип
2. Митове за Троя
3.„Илиада“ (Омир)
4„Любов“ ( Сафо)
5.„Антигона“ (Софокъл)
Средновековие:
1.Библията.Стар завет.Нов завет.
2 „Пространно житие на Константин-Кирил“
3.„Азбучна молитва“ ( Константин Преславски)
4„За буквите“ (Черноризец Храбър“ )
Ренесанс
1.„Декамерон“ ( Джовани Бокачо )
2.„Дон Кихот“ ( Мигел де Сервантес )
3„Хамлет“ ( Уилям Шекспир )

4.Сонет 91 и сонет 130 ( Уилям Шекспир)

 

Литература за 9.клас

  1. Н. КУН, - „СТАРОГРЪЦКА МИТОЛОГИЯ”
  2. ОМИР – „ИЛИАДА”
  3. ЕСХИЛ – „ПРИКОВАНИЯТ ПРОМЕТЕЙ”
  4. СОФОКЪЛ – „АНТИГОНА”, „ЕДИП ЦАР”
  5. ЕВРИПИД – „ЕЛЕКТРА”

БИБЛИЯ. ОСНОВНИ СЮЖЕТИ ОТ СТАРИЯ ЗАВЕТ

  1. Историята на Йосиф и неговите братя
  2. Историята на Мойсей
  3. Десетте Божи заповеди

НОВ ЗАВЕТ

  1. Евангелие на Матей
  2. Евангелие на Марко
  3. Евангелие на Лука
  4. Евангелие на Йоан
  5. ЛЕГЕНДАТА ЗА КРАЛ АРТУР

СТАРОБЪЛГАРСКА ЛИТЕРАТУРА

  1. “Пространно житие на св. Кирил”
  2. “Проглас към евангелието”
  3. “Азбучна молитва”, Константин Преславски
  4. “За буквите”, Черноризец Храбър
  5. “Шестоднев”, Йоан Екзарх
  6. “Беседа против богомилите”, Презвитер Козма

АПОКРИФИ.

  1. Ходене на Богородица по мъките

Задължителна литература за 10. клас

  1. ДЖОВАНИ БОКАЧО - „ДЕКАМЕРОН“
  2. МИГЕЛ ДЕ СЕРВАНТЕС – „ДОН КИХОТ“
  3. УИЛЯМ ШЕКСПИР – „ХАМЛЕТ“, „РОМЕО И ЖУЛИЕТА“
  4. МОЛИЕР – „ТАРТЮФ“, „ДОН ЖУАН ИЛИ КАМЕННИЯТ ГОСТ“
  5. ДАНИЕЛ ДЕФО – „РОБИНЗОН КРУЗО“
  6. ГЬОТЕ – „ФАУСТ“
  7. АЛЕКСАНДЪР ДЮМА – „ГРАФ МОНТЕ КРИСТО“
  8. ПУШКИН – СТИХОТВОРЕНИЯ, „ЕВГЕНИЙ ОНЕГИН“
  9. БАЛЗАК – „ДЯДО ГОРИО“
  10. МОПАСАН – „БЕЛ АМИ“
  11. ГОГОЛ – „ШИНЕЛ“
  12. ЧЕХОВ – „ЧОВЕКЪТ В КАЛЪФ“, „ДАМАТА С КУЧЕНЦЕТО“
  13. МОДЕРНИЗЪМ- РЕМБО, БОДЛЕР, ВЕРЛЕН: СТИХОТВОРЕНИЯ
  14. ПАИСИЙ – „ИСТОРИЯ СЛАВЯНОБЪЛГАРСКА“
  15. П.Р.СЛАВЕЙКОВ – „ИЗВОРЪТ НА БЕЛОНОГАТА“, СТИХОТВОРЕНИЯ
  16. ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ – „БЪЛГАРИ ОТ СТАРО ВРЕМЕ“
  17. ДОБРИ ВОЙНИКОВ – „КРИВОРАЗБРАНАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ“
  18. ВАСИЛ ДРУМЕВ – „ИВАНКО, УБИЕЦЪТ НА АСЕНЯ I“

Задължителна литература за 11. клас

  1. 1.ХРИСТО БОТЕВ - СТИХОТВОРЕНИЯ; ПУБЛИЦИСТИКА: Фейлетони /“Примери от турското правосъдие“, „О, tempora! O, mores!“, „Тая нощ сънувах“, „Политическа зима“/, статии /“Народът. Вчера, днес и утре“, памфлетът „Смешен плач“/
  2. 2.ИВАН ВАЗОВ – СТИХОТВОРЕНИЯ, цикълът „Епопея на забравените“; повестта „Немили-недраги“, драмата „Хъшове“, повестта „Чичовци“, романът „ПОД ИГОТО“, разкази: „Хаджи Ахил“, „Апостолът в премеждие“, „Из кривините“, Кандидат за хамама“, „Пейзаж“, „Иде ли?“, „Кардашев на лов“, „Тъмен герой“, „Дядо Йоцо гледа“, „Последният ден на XX век“
  3. 3.ЗАХАРИ СТОЯНОВ – „Записки по българските въстания“
  4. 4.АЛЕКО КОНСТАНТИНОВ – Фейлетони: „По изборите в Свищов“, Сеятели на робски чувства“, „Страст“, „Честита нова година“; цикълът „Разни хора, разни идеали“, „Херострат II, „Миш-маш“; „БАЙ ГАНЬО“; пътеписи: „До Чикаго и назад“, „Какво? Швейцария ли?!...“ , „300 души на Черни връх“, „До Желюша с говежди вагони“
  5. 5.ПЕТКО ТОДОРОВ – „ИДИЛИИ“, ДРАМИ- „Змейова сватба“
  6. 6.ПЕНЧО СЛАВЕЙКОВ – „Епически песни“, „Псалом на поета“, Сън за щастие“, „На острова на блажените“; Статии – „Българската поезия“
  7. 7.ПЕЙО ЯВОРОВ – СТИХОТВОРЕНИЯ, драмата „В полите на Витоша“
  8. 8.ЕЛИН ПЕЛИН – РАЗКАЗИ; повестта „ГЕРАЦИТЕ“, „Земя“
  9. 9.КИРИЛ ХРИСТОВ – СТИХОТВОРЕНИЯ, сонети

         СИМВОЛИЗЪМ:

  1. 10.ДИМИТЪР БОЯДЖИЕВ – СТИХОТВОРЕНИЯ
  2. 11.НИКОЛАЙ ЛИЛИЕВ – СТИХОТВОРЕНИЯ
  3. 12.ТЕОДОР ТРАЯНОВ – СТИХОТВОРЕНИЯ
  4. 13.ДИМЧО ДЕБЕЛЯНОВ – СТИХОТВОРЕНИЯ, поемата „Легенда за разблудната царкиня“

Задължителна литература за 12. клас

Дванадесети клас - зп

1.Христо Смирненски – стихосбирката „Да бъде ден!“, циклите „Децата на града“, „Зимни вечери“

2.Гео Милев  - поемата „Септември”

3.Атанас Далчев – стихосбирките „Прозорец“ и „Стихотворения“

4.Елисавета Багряна – стихосбирката „Вечната и святата“

5. Светослав Минков – сборници с разкази „Дамата с рентгеновите очи“, „Синята хризантема“

6.Йордан  Йовков – сборници с разкази „Песента на колелетата”, „Старопланински легенди”, „Вечери в Антимовския хан“, „Женско сърце”

7.Никола Вапцаров – стихосбирката „Моторни песни“, стихотворенията „Кино“, „История“, „Предсмъртно“, „Прощално“

8.Димитър Димов  - романът „Тютюн”

9.Димитър Талев   „Железният  светилник”

ПП

  1. Христо Смирненски – Диптихът „На гости у Дявола“; есета и фейлетони
  2. Гео Милев  - поемите „Ад“, „Ден на гнева“, статии за изкуството
  3. Септемврийска поезия от Никола Фурнаджиев, Ангел Каралийчев, Асен Разцветников
  4. Антон Страшимиров – романът „Хоро”
  5. Светослав Минков – разкази
  6. Атанас Далчев – прозаичните текстове „Фрагменти“
  7. Ивайло Петров - романът „Хайка за вълци”
  8. Антон Дончев  -  романът „Време разделно”
  9. Генчо Стоев  - романът „Цената на златото”
  10. Емилиян Станев  - романът „Антихрист”
  11. Димитър Талев – романът „Преспанските камбани“  
  12. Димитър Димов  - романът „Осъдени души“
  13. Павел Вежинов -  романът „Нощем  с белите коне“
  14. Стефан Цанев – поезия, „Български хроники“
  15. Валери Петров – стихотворения

Joomla templates by Joomlashine